Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Order Uśmiechu w Domu Rodzinnym Jana Pawła II

order uśmiechu

Od 1 czerwca 2022 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, na ekspozycji stałej Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, prezentowany będzie duplikat Orderu Uśmiechu, medalu, który przyznany został Ojcu Świętemu w 1981 roku.

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu odznaczyła tym szczególnym wyróżnieniem Papieża Polaka, który tym samym został 267. Kawalerem Orderu Uśmiechu, na wniosek m.in. niewidomych dzieci z Krakowa i z Lasek. W ich listach z uzasadnieniem kandydatury Jana Pawła II można przeczytać m.in.: „Zwracamy się z prośbą o nadanie Orderu Uśmiechu człowiekowi, który się zawsze do wszystkich uśmiecha, zwłaszcza do młodzieży i dzieci, okazując wszędzie, gdzie jest wszystkim dzieciom ogromną serdeczność i życzliwość”. /Zakład w Laskach/*

Dzieci podkreślały też ogromny wkład Ojca Świętego na rzecz pokoju na świecie i szacunek, jakim darzy każdą osobę. 28 marca 1984 roku w Watykanie przedstawiciele Kapituły wręczyli Janowi Pawłowi II Order Uśmiechu przyznany trzy lata wcześniej.

Duplikat tego wyjątkowego odznaczenia został przekazany naszemu Muzeum 14 października 2017 roku dzięki życzliwości Marka Michalaka – Kanclerza i przedstawicieli Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Order Uśmiechu jest unikalnym odznaczeniem nadawanym dorosłym przez dzieci i w ich imieniu za okazywane im serce, przyjaźń i cierpliwość. Idea medalu powstała w Polsce, jednak szybko przerodziła się w międzynarodową inicjatywę, stąd w 1979 roku Order Uśmiechu decyzją Sekretarza Generalnego ONZ uzyskał status międzynarodowy. Wśród ponad 1000 odznaczonych znaleźli się m.in. Matka Teresa z Kalkuty, XIV Dalajlama, Królowa Szwecji Sylwia, Steven Spielberg, Astrid Lindgren, Irena Kwiatkowska, Anna Dymna, Irena Sendlerowa czy prof. Zbigniew Religa.

*„Jan Paweł II Kawalerem Orderu Uśmiechu”, Kronika SD. Wydanie specjalne, maj 1984

Magdalena Klaja