Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

„Przebaczam”

Otwarcie wystawy "Przebaczam" bp Robert Chrząszcz

W poniedziałek, 10 maja o 12:00 w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II odbył się wernisaż wystawy czasowej „Przebaczam”, przygotowanej w 40. rocznicę zamachu i cudownego ocalenia życia św. Jana Pawła II. Ekspozycja koncentruje się na przebaczeniu, o którym Jan Paweł II tak często mówił. Sam już kilka dni po zamachu przebaczył bratu, który do niego strzelał.

Podczas otwarcia zaprezentowano oryginalne wyposażenie pokoju szpitalnego z Polikliniki Gemelli, w którym przebywał Jan Paweł II w czasie swoich pobytów w szpitalu w trakcie pontyfikatu. Jest to szpitalne łóżko, biała bielizna pościelowa z logo Polikliniki, szafka nocna, przeszklona szafka na leki oraz dwa krzesła. Nowej ekspozycji towarzyszy fragment unikatowego, niepublikowanego do tej pory filmu dokumentalnego „Lekarz” z udziałem osobistego lekarza papieskiego, ś.p. prof. Renato Buzzonettiego. Ten niezwykły człowiek – lekarz czterech papieży – wspomina wydarzenia 12 i 13 maja 1981 roku, których był naocznym świadkiem. Wystawę uzupełnia również opis faktów, które miały miejsce tamtego dnia.

Wystawę otworzył kurator wystawy Tomasz Bagiński, który przybliżył uczestnikom jej kontekst i symboliczny przekaz. „Prezentowane pamiątki z kliniki Gemelli możemy określić niemymi świadkami postawy modlitwy i przebaczenia św. Jana Pawła II – radykalnie nawróconego ucznia Chrystusa. Ten radykalizm w naśladowaniu Mistrza z Nazaretu, wzywającego w Kazaniu na Górze do trudnej, ale możliwej miłości nieprzyjaciół i modlitwy za tych, którzy nas prześladują, święty urodzony w tym domu przed niemal 101 laty przejawił, publicznie wypowiadając słowa: modlę się za brata, który mnie zranił, a któremu szczerze przebaczyłem” – zaznaczył.

W wydarzeniu wzięli udział: Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, ks. bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, Bartosz Kaliński, Burmistrz Wadowic, a także proboszczowie wadowickich parafii: ks. dziekan Jan Dziubek oraz ks. kanonik Jarosław Żmija.

Ks. Biskup Robert Chrząszcz w krótkim przemówieniu powiedział, że wystawa nie jest tylko wspomnieniem szlachetnej postawy Ojca Świętego, ale jest też zaproszeniem do potraktowania jej jako przykładu dostępnego również dla nas. Może nam pomóc w tym procesie, aby dorastać do tego, by przebaczać drugiemu człowiekowi. Głos zabrała również Pani Iwona Gibas, reprezentująca władze Województwa Małopolskiego, która przypomniała, że św. Jan Paweł II jest patronem Małopolski, jest najcenniejszym Małopolaninem i przeżywanie rocznic związanych z jego życiem i posługą jest patriotycznym obowiązkiem dla naszego regionu.

Na zakończenie Dyrektor Muzeum, ks. Łukasz Piórkowski złożył podziękowanie przybyłym gościom i zaprosił na kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Nowo otwarta wystawa „Przebaczam” jest dostępna dla wszystkich gości odwiedzających Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w ramach zwiedzania wystawy stałej.

Magdalena Klaja