Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów jest niedostępna.

Zakup biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszy zakup biletów.

__________________

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________
Przypominamy, że zwiedzanie Muzeum odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym z zachowaniem obowiązujących przepisów. Limit jednocześnie przebywających osób w przestrzeni Muzeum wynosi 105. Wszyscy zobowiązani są do zakrywania nosa i ust. Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są wyłącznie dzieci poniżej 4 roku życia i osoby posiadające stosowne zaświadczenie (za okazaniem). 
 

Otwarcie wystawy czasowej „Przebaczam”

łóżko z polikliniki gemelli

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II, który miał miejsce 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra w Watykanie, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach przygotowało nową wystawę czasową pn. Przebaczam. Ekspozycja prezentuje wyposażenie pokoju szpitalnego z Polikliniki Gemelli, w którym przebywał Jan Paweł II w czasie swoich pobytów w szpitalu w trakcie pontyfikatu. Jest to szpitalne łóżko, biała bielizna pościelowa z logo Polikliniki, szafka nocna, przeszklona szafka na leki oraz dwa krzesła. Pamiątki te były udostępniane do tej pory w ramach wystawy czasowej „Cierpienie ma sens”, znajdującej się w sali Domu Katolickiego w Wadowicach.

Obecnie, pragnąc ukazać te wyjątkowe eksponaty wszystkim Gościom przybywającym do Domu Rodzinnego Ojca Świętego, postanowiono umieścić je w przestrzeni wystawy stałej. Można je bowiem nazwać niemymi świadkami cierpienia Papieża, ale również jego postawy modlitwy i przebaczenia. Już cztery dni po zamachu, leżąc w szpitalnym łóżku Jan Paweł II w przemówieniu nagranym z okazji niedzielnej modlitwy Regina Coeli na watykańskim Placu św. Piotra wypowiedział szczególne słowa:

Umiłowani bracia. Wiem, że w tych dniach, specjalnie w tej godzinie jesteście zjednoczeni ze mną. Ze wzruszeniem dziękuję wam za modlitwy i wszystkich was błogosławię. Jestem szczególnie blisko dwóch osób, zranionych wraz ze mną, oraz modlę się za brata, który mnie zranił, a któremu szczerze przebaczyłem. Zjednoczony z Chrystusem Kapłanem-Ofiarą, składam moje cierpienie w ofierze za Kościół i świat. Tobie, Maryjo, powtarzam: «Totus Tuus ego sum».

Nowej wystawie towarzyszy także fragment niepublikowanego do tej pory filmu dokumentalnego z udziałem osobistego lekarza papieskiego, prof. Renato Buzzonettiego, w którym wspomina wydarzenia z 13 maja 1981 roku. Ekspozycję uzupełnia opis faktów, które miały miejsce tamtego dnia, a jej przesłaniem są słowa św. Jana Pawła II: Wszyscy potrzebujemy przebaczenia ze strony naszych braci, wszyscy zatem winniśmy być gotowi przebaczać. Prosić o przebaczenie i przebaczać — oto droga prawdziwie godna człowieka.

Wystawa Przebaczam uzupełnia powstałą w 2014 roku ekspozycję stałą Muzeum w Wadowicach otwartą po kilkuletniej przebudowie w domu rodzinnym Karola Wojtyły, która w myśl autorów – Barbary i Jarosława Kłaputów – została podzielona na 16 stref tematycznych. Wśród nich ważne miejsce zajmuje przestrzeń poświęcona zamachowi na Ojca Świętego sprzed 40 lat. Wśród prezentowanych eksponatów szczególną uwagę zwraca oryginalny pistolet Browning HP 9mm, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II na placu św. Piotra, a także garnitur szefa watykańskiej ochrony Francesco Pasanisiego, który własnym ciałem osłaniał rannego Papieża przed kolejnymi strzałami. Na spodniach do dzisiaj widoczne są ślady krwi Ojca Świętego.

Magdalena Klaja