Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

92. rocznica śmierci Emilii Wojtyłowej

Grób rodzinny Wojtyłów

W 92. rocznicę śmierci Emilii Wojtyłowej, Dyrektor Muzeum ks. Łukasz Piórkowski symbolicznie złożył kwiaty na grobowcu rodzinnym Wojtyłów i Kaczorowskich, w którym spoczywa Emilia.

W książce „Dar i Tajemnica” Święty Jan Paweł II tak pisał: „Matkę straciłem jeszcze przed Pierwszą Komunią św. w wieku 9 lat i dlatego mniej ją pamiętam i mniej jestem świadom jej wkładu w moje wychowanie religijne, a był on z pewnością bardzo duży”.

Emilia Wojtyłowa zmarła w Wadowicach 13 kwietnia 1929 roku, w wieku zaledwie 45 lat. Jako przyczynę śmierci w akcie zgonu podano niewydolność serca i nerek. Msza św. pogrzebowa została odprawiona 16 kwietnia w Wadowicach. 17 kwietnia Emilia została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pierwotnie spoczęła w grobowców swoich krewnych Kuczmierczyków, ale w 1934 roku jej prochy zostały przeniesione do rodzinnego grobu Kaczorowskich, gdzie spoczywają do dziś. Z relacji świadków wiemy, że Emilia była elegancką kobietą i troskliwą matką. Niestety, była także słabego zdrowia.

Karol Wojtyła nie często wspominał o matce. Przez całe życie towarzyszył mu jej medalion, który miał ze sobą w Watykanie. Jako dorosły człowiek, dziesięć lat po śmierci Emilii poświęcił jej wiersz „Nad Twoją białą mogiłą„. Utwór ten stał się inspiracją dla młodych ludzi z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wielkich Drogach, którego współpraca z Teatrem Exit przyniosła niesamowite widowisko „Przeźroczysty”. Jego częścią jest teledysk do utworu Karola Wojtyły dedykowanemu matce, opowiadającego historię życia przyszłego papieża.

 


Magdalena Klaja