Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

„Papież z niedalekiego kraju”

Jan Paweł II odwiedził Ukrainę tylko raz, w 2001 roku. To duchowe i emocjonalne wsparcie było szczególnie ważne dla Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, który ma za sobą trudną historię, zarówno w obszarze religijnym, jak i politycznym.

Więź Jana Pawła II z Ukrainą, a szczególnie ze Lwowem, była też symboliczna. Papież mianował najpierw administratorem, a później arcybiskupem lwowskim swojego serdecznego przyjaciela ks. Mariana Jaworskiego. W 2008 roku, po przejściu na emeryturę, w tej posłudze zastąpił go koadiutor – ks. bp Mieczysław Mokrzycki. Ks. Mokrzycki, zanim został koadiutorem we Lwowie od 1996 roku pełnił funkcję II sekretarza Ojca Świętego Jana Pawła II.

Dzięki tym wieloletnim więziom i życzliwości ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego mniej więcej rok temu odbyło się w Wadowicach pierwsze spotkanie przedstawicieli wadowickiego Muzeum Ojca Świętego i lwowskiego Muzeum Historii Religii. Przez kolejne miesiące udało się przygotować wspólny projekt, który został nieco zmodyfikowany w związku z aktualnymi warunkami.
Najważniejszą częścią projektu jest prezentacja wystawy „Urodziłem się w Wadowicach”. Dwadzieścia dwie plansze, przeznaczone przede wszystkim do plenerowej ekspozycji prezentują historię życia Karola Wojtyły-Jana Pawła II. Ilustrują ją archiwalne i współczesne zdjęcia z naszego Muzeum. Wystawa, obecnie prezentowana we Lwowie, do końca tego roku będzie jeszcze eksponowana w Drohobyczu, Samborze, Mościskach i ponownie we Lwowie – na dziedzińcu pałacu arcybiskupiego.

We wspólnym projekcie nie mogło zabraknąć właśnie lwowskiego arcybiskupa. 18 listopada odbyła się premierowa transmisja spotkania-wywiadu z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim. Sekretarz dwóch papieży dzieli się swoimi wspomnieniami z Watykanu, ale opowiada także o wyzwaniach związanych z posługą we Lwowie.

Nagranie spotkania z Księdzem Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim jest dostępne na naszym kanale YouTube.

Natomiast na stronie Muzeum Historii Religii we Lwowie rozpoczęła się cykliczna emisja mini-serialu „Dom mojego dzieciństwa” w ukraińskiej wersji językowej: http://museum.lviv.ua/9-novyny/790-dim-rodynnyi-ivana-pavla-ii

Projekt został sfinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”.

Magdalena Klaja