Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

42 lata temu usłyszeliśmy Habemus Papam – mamy Papieża!

I to jak wyjątkowego! po raz pierwszy na Tronie Piotrowym zasiadł Polak, zaledwie 58 letni Kardynał, Metropolita Krakowski, wadowiczanin Karol Wojtyła. 16 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, rozpoczął się jeden z najbardziej wyjątkowych pontyfikatów w historii Kościoła.

W naszym Muzeum można obejrzeć szczególne pamiątki tego dnia. Pierwszą z nich jest osobisty notes kard. Wojtyły, w którym zapisywał on podstawowe informacje na temat konklawe. Pod datą 16 października, o godz. 17:15 widnieje podpis: Jan Paweł II. To pierwszy podpis nowego papieża.

W naszych zbiorach znajduje się także akt potwierdzający legalność wyboru, którego dokonało kolegium kardynałów. Jest to specjalny dokument, przygotowywany przez Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych. Jeszcze w Kaplicy Sykstyńskiej, zaraz po tym, gdy nowo wybrany papież powiedział: przyjmuję, najstarszy ceremoniarz papieski Virgilio Noè uzupełnił i podpisał przygotowany wcześniej dokument.

Z drugiego końca świata pochodzi trzecia pamiątka tego dnia – kamień z Mount Everestu. Przyniosła go stamtąd Wanda Rutkiewicz, która dokładnie 16 października 1978 roku jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt świata. Pamiątkę z tego dnia podarowała Jana Pawłowi II w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski.

Magdalena Klaja