Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów jest niedostępna.

Zakup biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszy zakup biletów.

__________________

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Nowele Polskie – Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 2019 - maestro konrad mastyło

„ (…) piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości”. (NARODOWE CZYTANIE 2019)

Tymi słowami zakończył swój list skierowany do uczestników ósmej edycji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach po raz kolejny dołączyło do akcji, która w tym roku przebiegała pod hasłem Nowele Polskie.

Spotkanie rozpoczęło się w sobotę 7 września, o godz. 11.00 w Sali Teatralnej Domu Katolickiego – w miejscu, w którym młody Karol Wojtyła zdobywał pierwsze sceniczne doświadczenia. Na tegoroczne Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała osiem utworów, wytypowanych z ponad stu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta. W grupie dzieł wskazanych do czytania, znalazły się nowele autorstwa m.in. Marii Konopnickiej, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego czy Henryka Sienkiewicza.

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. (…) To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe – napisał Andrzej Duda w liście do uczestników Narodowego Czytania, który został odczytany na początku spotkania.

 

W tym roku utwory literackie „przemówiły” do nas głosem Anny i Przemysława Brannych – znanych i cenionych aktorów Teatru Bagatela, których Muzeum zaprosiło do współpracy przy tym niezwykłym wydarzeniu. Muzycznie towarzyszył im Konrad Mastyło – kompozytor, pianista i pedagog, obecnie związany z Krakowskim Teatrem Scena STU. Słowa odczytywane przez aktorów oraz towarzysząca im muzyka z pewnością poruszyły publiczność uczestniczącą w akcji, na nowo odkrywając znaczenie postaw moralnych w codziennym życiu. Doskonałym podsumowaniem spotkania był utwór A jeśli… skomponowany przez Seweryna Krajewskiego do słów Agnieszki Osieckiej, odśpiewany przez
Przemysława Brannego przy akompaniamencie Konrada Mastyły.