Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zwiedzisz wirtualnie.

Od 11 grudnia dostępna jest specjalna aplikacja, która bez wychodzenia z domu pozwoli zwiedzić Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Program został udostępniony bezpłatnie w Google Play (dla systemu Android), AppStore (dla systemy IOS)

Każdy w Polsce i na świecie może zapoznać się ze zbiorami muzeum za pomocą smartfona dowolnego typu i cardboardów. Aplikacja umożliwia nie tylko przyjrzenie się muzealnym eksponatom, czy pomieszczeniom w domu rodzinnym Jana Pawła II, ale pozwoli poznać lub odkryć na nowo postać Papieża, jego działalność i dziedzictwo.

Pionierski projekt

Zasoby wadowickiego muzeum zostaną udostępnione w formie aplikacji VR (wirtualnej rzeczywistości) zawierającej filmy 360 stopni prezentujące wybrane sale muzeum, animacje komputerowe i skany 3D poszczególnych eksponatów oraz nagrania dźwiękowe i elementy tekstowe pozwalające na zapoznanie się z udostępnionymi w aplikacji zbiorami i ich kontekstem.

Co zobaczymy

Osoby korzystające z aplikacji będą mogły zajrzeć do salonu w mieszkaniu Wojtyłów, gdzie toczyło się ich życie rodzinne i gdzie dziś można zobaczyć wiele pamiątek należących do rodziny Papieża i niego samego. Natomiast replikę Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz czternaście kolumn z wykonanymi metodą pisania ikon fragmentami papieskich encyklik, będzie można zobaczyć wirtualnie wchodząc do sali „Kościół zbudowany na skale miłości”. Poza pomieszczeniami, aplikacja – dzięki zastosowaniu przestrzennych odwzorowań i animacji – pozwoli zapoznać się z cennymi zbiorami. Prezentacje zostały wzbogacone opisami i nagraniami lektorskimi, które opowiedzą historię poszczególnych eksponatów.

Będzie więc można przyjrzeć się z bliska np. kopii świadectwa dojrzałości Karola Wojtyły z 14 maja 1938 roku, jego dyplomowi magisterskiemu z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przydziałowi pracy, tzw. aplikacje, kierującej ks. Karola Wojtyłę na jego pierwszą parafię w Niegowici, czy okładce i wybranym fotografiom z rodzinnego albumu Wojtyłów. Pokazano również sprzęt narciarski Papieża, jego wełniany sweter i trampki, w których jako młody kapłan wędrował z młodzieżą. Wśród prezentowanych w aplikacji eksponatów znalazł się też szkaplerz karmelitański Karola Wojtyły i część zestawu ołowianych żołnierzyków, którymi bawił się w dzieciństwie. Nie zabrakło oczywiście zbiorów ściśle związanych z pontyfikatem Jana Pawła II – jego sutanny z pierwszej pielgrzymki do Polski, oraz pektorału i mitry przygotowanych na Wielki Jubileusz Roku 2000,  czy też kartek z prośbami i świadectwami łask otrzymanych za wstawiennictwem Jana Pawła II kładzionych na jego grobie Grotach Watykańskich. Ciekawym eksponatem jest też kamyk z Przełęczy Południowej Mount Everest zniesiony przez Wandę Rutkiewicz, która zdobyła szczyt 16 X 1978, i ofiarowany Janowi Pawłowi II przez alpinistkę podczas ich spotkania w Krakowie.

 

 


Projekt realizowany w ramach programu „Kultura cyfrowa” Celem programu jest udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Magdalena Klaja