Cennik biletów Rezerwacja biletów Rezerwacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów

 

Bilety telefonicznie można zarezerwować od poniedziałku do piątku od 9:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65

+48 33 823 26 62

 
__________________
Szanowni Państwo, W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzaniem Muzeum od maja do września, uprzejmie prosimy o wcześniejszą rezerwację, bez której nie możemy zagwarantować wejścia do Muzeum.
Zachęcamy do rezerwacji i zakupu biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

 

Abp Marek Jędraszewski przyjął paliusz od papieża Franciszka

29 czerwca br., w uroczystość świętych Piotra i Pawła, abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, otrzymał z rąk papieża Franciszka poświęcony przez Ojca Świętego paliusz, który symbolizuje jedność metropolitów z papieżem.

Wśród trzydziestu sześciu arcybiskupów, którzy otrzymali tego dnia paliusz, znalazło się, oprócz abp Jędraszewskiego, dwóch Polaków: abp Józef Górzyński z Warmii (Olsztyna) i abp Tadeusz Wojda z Białegostoku.

Warto przy tej okazji wspomnieć o okolicznościach przyjęcia paliusza przez wielkiego poprzednika abp Marka Jędraszewskiego – abp Karola Wojtyły, który metropolitą krakowskim został mianowany 30 grudnia 1963 roku. Prawie rok później, 10 października 1964 roku, w czasie trwania III sesji Soboru Watykańskiego II, otrzymał on paliusz z rąk Ojca Świętego Pawła VI. Abp Wojtyła poinformował o tym pisząc list do księży Archidiecezji Krakowskiej.

Paliusz, jako liturgiczna odznaka honorowa, noszony jest w czasie uroczystych liturgii zarówno poprzez papieża w miejscu, gdzie akurat ją celebruje, jak i przez metropolitów na terenie ich metropolii. Paliusz to okrągła wstęga, którą nakłada się na ramiona, tak by jej dwa końce spływały na piersi i plecy. Na paliuszu znajduje się sześć krzyżyków z czarnej wełny. Każdy paliusz wykonany jest z wełny dwóch baranków, które papież błogosławi w święto św. Agnieszki.


Fot. Archidiecezja Krakowska

Magdalena Klaja