Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów jest niedostępna.

Zakup biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszy zakup biletów.

__________________

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Pistolet Ali Agcy na kolejne 5 lat zostaje w papieskim muzeum

ali agcy wadowice

Dziś, w przeddzień 36. rocznicy zamachu na Jana Pawła II, w naszym Muzeum odbyła się konferencja prasowa oraz prezentacja autentycznego pistoletu Ali Agcy – Browning HP kaliber 9 mm.

W kwietniu br. Minister Sprawiedliwości Republiki Włoskiej p. Andrea Orlando, na prośbę Muzeum, podjął decyzję, że broń użyta w zamachu na życia Papieża zostaje na kolejne pięć lat w depozycie wadowickiego Muzeum i będzie można ją oglądać, jak dotychczas, w gablocie strefy poświęconej wydarzeniom z 13 maja 1981 roku.
W czasie spotkania ks. dr Jacek Pietruszka, Dyrektor Muzeum opowiedział o staraniach Muzeum o pozyskanie i przedłużenie depozytu pistoletu Ali Agcy. Zaprosiliśmy także pana Krzysztofa Zdeba, biegłego sądowego w zakresie badań broni, amunicji i badań balistycznych, który scharakteryzował model pistoletu użytego przez zamachowcę.
Browning HP CAL kaliber 9 mm, nr seryjny 76C 23953 został wypożyczony do Domu Rodzinnego Jana Pawła II w marcu 2014 roku, tuż przed otwarciem nowej ekspozycji. Sprawę wspierał wtedy znany watykanista dr Franco Bucarelli, który w wydanej nakładem Muzeum książce „Pamiątki cierpienia” opisał wiele ciekawych faktów dotyczących zamachu i eksponatów z nim związanych, znajdujących się w domu Jana Pawła II.
pistolet Ali Agcy w wadowicach

W związku z upływającym terminem wypożyczenia, w grudniu 2016 roku Muzeum rozpoczęło starania o przedłużenie depozytu, prosząc kard. Stanisława Dziwisza o wsparcie tej inicjatywy. Rozmowy z włoskim Ministerstwem Sprawiedliwości, poparte także rekomendacjami od polskiego odpowiednika, a także Kancelarii Premiera RP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaowocowały zgodą na ekspozycję pistoletu w papieskim muzeum przez kolejne 5 lat.

Dziś broń została złożona w szklanej gablocie umieszczonej w podłodze strefy „Przebaczam zamachowcy”, która surowym wnętrzem oraz ciemnymi barwami wprowadza zwiedzających w nastrój wydarzeń z 13 maja 1981. Niemymi świadkami tamtych wydarzeń są także kolejne eksponaty – garnitur Francesco Pasanisiego, ochroniarza Jana Pawła II, z widocznymi śladami krwi Papieża, oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który jedna z pielgrzymek miała tego dnia wręczyć Ojcu Świętemu i przed którym – tuż po zamachu – modlił się za Niego tłum zgromadzony na Placu Świętego Piotra.
Trzeba zaznaczyć, że ta część wystawy poświęcona jest przede wszystkim przesłaniu przebaczenia i sile modlitwy. Stąd wielkie fotografie ze spotkania Jana Pawła II i Ali Agcy (27 grudnia 1983), któremu Papież przebaczył tuż po zamachu. Natomiast obecność przepięknej figury Matki Bożej Fatimskiej przywołuje wiarę Jana Pawła II, że to Maryja go ocaliła, o czym sam mówił: „Czyjaś ręka strzelała, Inna Ręka prowadziła kule”. W koronie statuy Maryi w Fátimie umieszczona została kula, która zraniła Papieża – taką samą kulę można zobaczyć w Muzeum. W tej części ekspozycji znajduje się także różaniec ofiarowany Ojcu Świętemu przez Siostrę Łucję dos Santos – jedno z dzieci uczestniczących w objawieniach maryjnych w Fátimie w 1917 roku.
pistolet Ali Agcy w wadowicachpistolet Ali Agcy w wadowicach

Magdalena Klaja