Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Rzeźby Karola Badyny stanęły przy Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach

wernisaz Karol Badyna
9 kwietnia br. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach będzie świętować trzecią rocznicę otwarcia nowej ekspozycji stałej. Z tej okazji oraz w związku z niedawną 12. rocznicą śmierci Papieża Polaka, Muzeum przygotowało wystawę rzeźb krakowskiego artysty – Karola Badyny.

Przy domu Papieża stanęły odlane z brązu przedstawienia PIETY, która od XIII wieku jest znanym motywem ikonograficznym. Dodatkowo na dziedzińcu Domu Rodzinnego Jana Pawła II postawiono odlaną z brązu figurę przedstawionego w ruchu Papieża – Pielgrzyma, który zawsze wychodził naprzeciw – sprawom Bożym i sprawom ludzkim.

Wystawę otworzył 5 kwietnia dyrektor muzeum ks. dr Jacek Pietruszka, który w słowach powitania przypomniał miłość i troskę, jakimi Jan Paweł II darzył swoje rodzinne miasto i dom, w którym spędził pierwsze 18 lat życia. Ksiądz Dyrektor podkreślił, że postać Papieża – Pielgrzyma jest wezwaniem do kroczenia Jego śladami i odkrywania na nowo dziedzictwa, które w swoim nauczaniu Jan Paweł II pozostawił współczesnemu światu.
Karol Badyna opowiedział o swoich pracach, zaznaczając, że postaci przedstawione w Pietach spaja wyraźnie widoczna relacja współczucia, a także delikatność wyrazu twarzy i rąk, które stają się ważnymi narratorami opowiadającymi o empatii. Forma rzeźb jest ekspresyjna, powstająca niemal odruchowo i pospiesznie, jakby autor chciał jednym uderzeniem gliny czy narzędzia uchwycić jakąś cząstkę bólu.

Wydarzenie uświetnił występ młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Wadowicach.

Prezentacja rzeźb Karola Badyny w Wadowicach potrwa do 8 listopada br.

Dr hab. Karol Badyna jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W swojej twórczości zajmuje się głównie rzeźbą portretową. Posiada liczne realizacje pomnikowe w Polsce i za granicą. Zajmuje się także sztuką sakralną. W dorobku artysty znajduje się ponad trzydzieści kompleksowych projektów kościołów i kaplic, z których wiele zostało zrealizowanych. Projektował obiekty sakralne na terenie kilkunastu diecezji w Polsce. Od 2009 roku zajmuje się projektowaniem i realizacją Ogrodów Biblijnych w zespole z prof. Zofią Włodarczyk. Przy jego udziale powstały ogrody w Proszowicach i Muszynie.

Pieta-Poziom

Dyrektor Muzeum Ks. dr Jacek Pietruszka i autor Prof. Karol Badyna

Pielgrzym aut. Karol BadynaPieta - Pion aut. prof. Karola Badyny

Magdalena Klaja