Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Zmarł dr Renato Buzzonetti – lekarz Jana Pawła II

Foto: PAP/GIUSEPPE GIGLIA

Foto: PAP/GIUSEPPE GIGLIA

W wieku 92 lat zmarł w Rzymie dr Renato Buzzonetti – lekarz czterech papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Janem Pawłem II opiekował się przez cały pontyfikat, od wyboru w 1978 roku do ostatnich chwil życia Ojca Świętego. Był obecny na Placu Świętego Piotra w czasie zamachu w 1981 roku i jako pierwszy udzielił pomocy ciężko rannemu Papieżowi. Kilka lat po śmierci Jana Pawła II opowiadał o swoim wyjątkowym pacjencie na antenie Radia Watykańskiego:

„Kto dotknął ciała umierającego Papieża, dotknął jego ran, które rzeczywiście się tam znajdowały, choć nikt o nich nie mówił – prawdziwe rany, które krwawiły i sprawiały ból. Jan Paweł II był dobrym pacjentem, dawał się zbadać, współpracował z lekarzem, dokładnie opisywał swoje dolegliwości. Był w tym bardzo uważny, bo chciał szybko wyzdrowieć i pomóc mi je rozszyfrować. Nauczyłem się od niego lepiej wykonywać pracę lekarza – to znaczy pamiętać, że każdy chory ma te same przywileje i prawa, co Papież, w tym sensie, że wobec lekarza wszyscy chorzy, również najbiedniejsi, najbardziej zapomniani to moi bracia i dzieci Boże. Jednym słowem, pojąłem, że lekarz służy człowiekowi. Ponadto nauczyłem się od Jana Pawła II jego wielkiego ducha silnej wiary, która podtrzymywała go przez całe życie. Dzięki tej wierze naprawdę niezłomnej akceptował i znosił nie tylko ból fizyczny, ale trudności posługi wiążącej się z ogromnymi wymogami i również niebezpieczeństwami”.

W lipcu 2015 roku ks. Dariusz Raś, ówczesny dyrektor naszego Muzeum, gościł w mieszkaniu Renato Buzzonettiego. Okazją do spotkania były prace nad produkcją filmu pt.: „Lekarz” opowiadającego o człowieku, który przez cały pontyfikat towarzyszył „Papieżowi cierpienia”, dbając na co dzień o Jego zdrowie. Film o dr Buzzonettim ma być pierwszą częścią realizowanej przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach serii filmowej: „Ludzie Jana Pawła II”. Seria powstaje pod patronatem kard. Stanisława Dziwisza.