Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Czy papież Franciszek przyjedzie do Wadowic?

Podobno są nikłe szanse na to, aby podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie rodzinne miasto św. Jana Pawła II odwiedził papież Franciszek. Po prostu nikt go tutaj na razie nie zaprosił.

Papież Jan Paweł II odwiedził Wadowice trzykrotnie (1979, 1991, 1999), jego następca Benedykt XVI był u nas w 2006 roku. Wielu mieszkańców Wadowic liczyło na kolejną papieską wizytę, tym razem papieża Franciszka. Nadzieję wiązano z zapowiadanymi na 2016 rok Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie.

Cóż Kraków niedaleko, a do Wadowic rzut beretem, stąd dlaczego Franciszek nie miałby się pojawić również u nas? Samorząd swego czasu ustami swoich przedstawicieli zapowiadał, że wyśle zaproszenie do Stolicy Apostolskiej, uruchomi swoje kontakty i będzie zabiegał o takie spotkanie jak niegdyś z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI.

Tymczasem… burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski podzielił się swoją aktualną wiedzą na temat szans na wizytę papieża Franciszka i wychodzi na to, że…

„Ks. Raś (dyrektor MDRJP2) uważa, że nie ma żadnych szans, aby Papież Franciszek zdołał odwiedzić w 2016 Wadowice – ma zbyt napięty program pobytu w Polsce – napisał po spotkaniu z dyrektorem Domu Rodzinnego Jana Pawła II Mateusz Klinowski.”

Udało nam się skontaktować z księdzem Dariuszem Rasiem, dyrektorem Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, który był nieco zdziwiony, że burmistrz ujawnia szczegóły z prywatnych rozmów we wpisach na Facebooku.

„Potwierdzam, że do rozmowy z panem burmistrzem doszło w grudniu. W moim osobistym przekonaniu mamy obecnie nikłe szanse na to, by Ojciec Święty do Wadowic przyjechał. Ale to moja prywatna opinia. Jednocześnie zachęcam burmistrza, by czynił wszelkie starania w celu zaproszenia papieża Franciszka. Byłoby to na pewno wspaniałe i duże wydarzenie dla wszystkich – poinformował nas ks. dr Dariusz Raś.”

Jak to jest z tym zaproszeniem?

Sprawą wizyty papieża Franciszka zajmuje się bezpośrednio Konferencja Episkopatu Polski, a ściślej powołany w listopadzie zeszłego roku komitet organizacyjny, na czele którego stoi biskup Artur Miziński, sekretarz generalny KEP. Jako przewodniczący komitetu odpowiadać będzie za koordynację całości prac przygotowawczych w uzgodnieniu z Nuncjuszem Apostolskim oraz za kontakty z władzami państwowymi.

To na tym szczeblu decyduje się  sprawa planu wizyty papieża Franciszka.

Bp Artur Miziński podczas pierwszej konferencji prasowej poinformował, że wolą Stolicy Apostolskiej jest, aby wizyta Ojca Świętego Franciszka w Polsce w 2016 r. została tak zorganizowana, by „nie przesłonić Światowych Dni Młodzieży innymi elementami”. Dotąd potwierdzony został udział papieża w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w ostatnim tygodniu lipca 2016 r.

Ponadto Ojciec Święty został zaproszony przez Konferencję Episkopatu do złożenia wizyty w Polsce także z okazji przypadającej w 2016 r. 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wówczas mógłby odwiedzić miejsca związane z tym wydarzeniem: Poznań i Gniezno. Na trasie proponowanej przez polski Episkopat jest także Warszawa oraz narodowe sanktuarium na Jasnej Górze. Zaproszenia do złożenia wizyty w Polsce przez Ojca Świętego zostały wystosowane także przez prezydenta i premiera RP – podczas ich wizyt w Watykanie.

Bp Miziński zaznacza, że nie można zbyt szybko spodziewać się odpowiedzi Stolicy Apostolskiej dotyczącej ostatecznej trasy pielgrzymki. Zazwyczaj informacja taka przekazywana jest na pół roku wcześniej.

Ale na razie o Wadowicach nie było mowy, bo tak naprawdę – i tu uwaga – nikt z oficjalnym zaproszeniem do Stolicy Apostolskiej się nie zwracał.

Źródło:

Wadowice24.pl